Avoid URL redirects

Avoid URL redirects Bir kullanıcı kalıcı veya geçici olarak taşınan içeriğe erişmeye çalışırken. Sırasıyla 301 ve 302 durum kodlarını kullanarak yönlendirilecektir.

HTTP başlıkları şöyle görünecek:

HTTP/1.1 301 Moved Permanently

Location: http://example.com/new

Content-Type: text/html

Konum, kullanıcının yönlendirildiği yeni URL’dir ve içerik türü hangi içeriğe erişmeye çalıştığını gösterir.

Avoid URL redirects

Avoid URL redirects URL yönlendirmelerini kullanmak, sayfanın yüklenmesini geciktirir; çünkü HTML belgesi web sunucusundan alınana kadar sayfa görüntülenemez. En yaygın yönlendirmelerden biri eksik sondaki eğik çizgidir. İçeriğin bulunduğu dizin bir eğik çizgiyle bitiyorsa ancak tıklanabilir URL, eğik çizgiyi içermiyorsa, kullanıcı, sonunda bir eğik çizgiyle doğru URL’ye yönlendirilir. Örneğin, http://domain.com/sayfa adresine erişmeye çalışmak, yönlendirme konumunun https://domain.com/sayfa/ olarak ayarlanacağı 301 yanıtıyla sonuçlanacaktır.

Avoid URL redirects

Yönlendirmelerden kaçınmak aşağıdaki Avantajları sağlar:

  • Geliştirilmiş yükleme hızı
  • Gidiş-Dönüş Zamanı Yok

İlginizi çekebilir: Enable Gzip Compression

301 yönlendirmesi

Bir URL’yi kalıcı olarak iletmek için 301 yönlendirmesi kullanılmalıdır. Örneğin, bir 301 yönlendirmesi, bir web sitesinin yeniden başlatılması. Artık yeni URL’ler için geçerli olmayan eski URL’lerin yönlendirilmesi için idealdir. 301 yönlendirmesinin en büyük avantajı, bu yönlendirmenin bağlantı suyunun yaklaşık yüzde 100’ünden geçmesi ve arama motorlarına gerekli kaynağın başka bir URL’de kalıcı olarak bulunabileceğinin açık bir göstergesi vermesidir.

.Htaccess dosyasını değiştirerek veya PHP kullanarak 301 yönlendirmeleri gerçekleştirilebilir.

Bu kod .htaccess dosyası için kullanılır:

RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^domain.com [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.domain.com/$1 [r=301,nc]

301 yönlendirmesi PHP kullanılarak gerçekleştirilirse, kullanılacak kod şöyle görünmelidir. Doğrudan yönlendirilecek belgenin kaynak koduna girilir.

<?phpheader("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");header("Location: http://www.domain.com/the-new-name.php");header("Connection: close");?>

307 yönlendirme

307 yönlendirmesi, bir web sitesini geçici olarak yönlendirmek için kullanılabilir. Bu genellikle bir sunucuya servis yapılırken yapılır.

Bu amaçla, siteye gelen ziyaretçiler için bir mesajın girileceği bir php dosyası yazılır. Bu dosya daha sonra kök dizinde saklanır. Sonra htaccess.307 adlı yeni bir .htaccess dosyası yaratılmalıdır.

Olası bir çözüm şöyle görünürdü:

RewriteEngine On
Rewrite Base /
RewriteCond %{REMOTE_ADDR} !^123\.123\.123\.123$
RewriteCond %{REQUEST_URI} !^/307\.php$
RewriteRule ^(.*)$ http://www.siteniz.com/307.php [R=307,L]

Sunucu Durum Kodu 307’yi görüntüler ve URL’yi geçici olarak yönlendirir.

Meta refresh

İstemci üzerinde, yani tarayıcıda bir meta yenileme işlemi gerçekleştirilir. Her ne kadar bu yönlendirme biçimi hızlıca kurulabilse de, SEO ve kullanılabilirlik açısından dezavantajları var.

<meta http-equiv="refresh" content="0;url=http://www.yenisite.com/">

Kullanıcıların yeni sayfaya yönlendirilmeden önce birkaç saniye beklemesi gerekir. Ek olarak, bu yönlendirmeler bağlantı suyunu hedef sayfaya iletir.

İlginizi çekebilir: Defer Parsing of JavaScript

WordPress Avoid URL redirects

Bireysel Yönlendirmeler zaten var olan sayfalar/yazılar içindir. Simple 301 Redirects, yönlendirme konumunu ve türünü belirtebileceğiniz düzenleme ekranına bir seçenek meta kutusu ekler.

Başlamak için eklentiyi kurun ve etkinleştirin. Tamamlandıktan sonra, işlemi başlatmak için Settings > 301 Redirects’e gidin.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir