Enable Keep-Alive WordPress – cPanel

Enable Keep-Alive Sunucu tarafında yapılandırması gereken bir işlemdir. Keep-Alive seçeneğini .htaccess ve cPanel’den etkinleştirebilirsiniz.

TCP, World Wide Web, e-posta, dosya aktarımı ve uzaktan yönetici gibi İnternet uygulamaları için temel bir protokoldür. Köprü Metni Aktarım Protokolü (HTTP), bir uygulama protokolü ve World Wide Web için veri iletişiminin temelidir.

Enable Keep-Alive Nasıl Çalışır

Bir TCP bağlantısı açıldığında, yalnızca bir HTTP istek/yanıt çifti gönderilir. Keep-Alive, bir TCP bağlantısı üzerinden birden fazla HTTP isteği/yanıtı gönderme fikriyle oluşturulmuştur. Böylece web tarayıcısının web sunucusundan dosya yüklemesi için gereken süreyi önemli ölçüde azaltır.

Enable Keep-Alive

Keep-Alive, istekte bulunanın her görüntü için yenilerini açmak yerine. Tek bir TCP bağlantısı kullanarak sayfadaki tüm görüntüleri elde etmesine olanak tanıdığından görüntüler gibi statik içerikle uğraşırken sonuna kadar kullanılır. Düz metin sayfalarında Keep-Alive önemli bir gelişme getirmez. Çünkü talep edilecek az miktarda içerik vardır. Örneğin, metin gövdeli bir HTML sayfası, Keep-Alive devre dışı bırakılsa bile birden fazla TCP bağlantısı gerektirmez. Ancak, medya içeriğine sayfalara erişme, sayfa yükleme hızında önemli bir iyileşme sağlayacaktır.

Enable Keep-Alive aşağıdaki avantajları sağlar

  • Sonraki isteklerde gecikmeyi azaltmak.
  • İlk istek işlendikten sonra TCP bağlantısı açık kaldıkça daha hızlı veri alımı.
  • Ağ tıkanıklığı nedeniyle kuyrukta gecikme, paket kaybı veya yeni bağlantıları engelleme olasılığını en aza indirin.
  • TCP bağlantısını kapatmaya gerek kalmadan hataları bildirr.
  • İlk istek yapıldıktan sonra ilave sıkışmalarına gerek yoktur.

Keep-Alive’i kendi sunucunuzda etkinleştirmek istiyorsanız, mod başlıkları hosting sağlayıcınız tarafından destekleniyorsa, bunu .htaccess dosyası aracılığıyla yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Leverage Browser Caching

Keep-Alive WordPress

WordPress kullanıcıları için aşağıdaki satırı .htaccess dosyasına eklemesi gerekir. Ancak yukarıda bahsettiğim gibi, Sunucuda Keep-alive etkinleştirilmiş ise kod bloğu çalışır. Etkin değilse hiçbir faydası olmaz.

<IfModule mod_headers.c>
Header set Connection keep-alive
</IfModule>

Bu şekilde, bağlantınızdaki Keep-Alive yöntemini zorlayacak olan isteklerinizi canlı tutma başlıkları olarak ekleyeceksiniz.

cPanel Keep-Alive

Keep-Alive’i etkinleştirmenin başka bir yolu Apache config dosyasını kullanmaktır. Şuraya giderek, SSH üzerinden erişebilirsiniz:

/usr/local/apache/conf/httpd.conf

Buradan Keep-Alive’i etkinleştirmek için aşağıdaki satırları ekleyebilirsiniz:

<ifModule mod_headers.c> Header set Connection keep-alive </ifModule>

Bu Yöntemi, VHM cPanel‘i kullanarak da etkinleştirebilirsiniz. Servis Yapılandırma menüsünde bulunan Apache Yapılandırma bölümüne erişmeniz gerekir. O zaman Apache için Global Konfigürasyon seçeneğini tıklamanız gerekir.

Şimdi Apache için açabileceğiniz Enable Keep-Alive seçeneği de dahil olmak üzere birçok yapılandırma seçeneği göreceksiniz.

Değişikliği uygulamak için sayfanın altındaki Kaydet düğmesine basın.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir