İNCE TÜYOLAR
Hangi idrar rengi sağlığınız hakkında bilgi veriyor

Hangi idrar rengi sağlığınız hakkında bilgi veriyor?

İdrar rengi sağlığınız hakkında bilgi veriyor

İdrar rengi, sağlığınız hakkında size birçok bilgi verebilir.

Ortalama olarak, günde yaklaşık bir ila iki litre, üç ila sekiz tuvalet ziyaretine bölünerek işiyoruz. Tabii ki, bu gün boyunca ne kadar içtiğinize de bağlı. Her seferinde idrarınıza iyi bir göz atmak ve hangi renge sahip olduğunu görmek çok güzel. Böbrekleriniz ve idrar sisteminiz kanınızdaki tüm toksinleri süzer ve bu toksinler vücudunuzu idrarınız yoluyla bırakır.

Bu yüzden renk, miktar ve kompozisyon size fiziksel sağlığınız hakkında çok şey söyleyebilir. Yeterince su içiyor musun, yeterince vitamin alıyor musun?

Renk

Sağlıklı idrar genellikle berrak ve açık sarı ila parlak sarı renktedir. Buna sürekli olarak üretilen ürokrom denilen bir kimyasal neden olur. Çişinizin farklı bir rengi var mı? Aşağıda ne anlama gelebileceğini öğrenin:

Açık sarı

İdrarınız renkli olarak çok açık sarı ise, çok fazla su içtiğiniz anlamına gelebilir. Bu durumda idrarınız neredeyse renksizdir. Bu endişe edilecek bir şey değil, ancak bu renk şeker hastalarında veya böbrek hastalarında da görülebilir. Bu nedenle, özellikle su alımınızı düşürdüyseniz ve renk açık kalıyorsa, kesinlikle göz kulak olun. Bu durumda, doktorunuza danışmalısınız.

Koyu sarı

Bu, çok fazla terlediğiniz zaman meydana gelir. Sabah idrarı genellikle koyu sarı renktedir. Çünkü o noktada birkaç saattir hiçbir şey içmediniz. Gün boyunca yeterince su içtiğinizden emin olun!

Bulanık

Bazen idrar bulanık olabilir. Bunun birçok farklı nedeni olabilir: mesane enfeksiyonu olabilir veya glomerülonefrit adı verilen nadir bir durum olabilir. İdrarınız bulanıksa doktorunuza danışmak akıllıca olur.

Kahverengi-yeşil

Bu renkli gıda ürünlerinin sonucu olabilir, ancak ilaçlar da bu garip renge neden olabilir. Herhangi bir ilaç kullanmıyor musunuz veya buna neyin sebep olabileceğinden şüphe ediyor musunuz? Doktorunuza danışın.

Kırmızı

Kırmızı idrar pancar yiyerek veya belirli bir ilacı kullanarak ortaya çıkabilir, ancak idrarınızda kan da olabilir. Bu, mesane enfeksiyonu geçirdiğinizde olabilir, ancak iç yaralanma, böbrek problemleri veya kanser gibi daha uzak bir şeyden de kaynaklanabilir. Kırmızı idrarınız varsa doktorunuza başvurun.

Kahverengi

Kahverengi idrar, karaciğer iltihabı gibi karaciğer veya safra kesesi ile ilgili problemleri gösterebilir. Aynı zamanda safra kanalı, fistül veya mesane enfeksiyonu tıkanması gösterebilir. Bu oluyorsa daima doktorunuza danışın.

Uyarı: Bu bilgi profesyonel tıbbi tavsiyeye alternatif değildir. Şüphe durumunda, lütfen doktorunuza başvurun.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Bizi takip et

İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.


Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.