Minify JavaScript WordPress

Minify JavaScript yöntemin kullanıcı tarafından bir küçültme aracı yardımıyla veya .htaccess dosyasında Mod sayfa hızının etkinleştirilmesiyle ele alındığı anlamına gelir.

JavaScript dinamik, yüksek seviye bir programlama dilidir. World Wide Web için içerik üretmek için kullanılan üç temel teknolojiden biridir. Bir JavaScript dosyası (.js), çoğunlukla talimatları yürütmek için JavaScript kodunu çalıştırmak için kullanılır.

Minify JavaScript Nasıl Çalışır

Bir komut dosyasının küçültülmesi, boyutu küçültmek için tüm gereksiz karakterlerin koddan kaldırılması ve böylece sayfadaki öğelerin yükleme sürelerinin önemli ölçüde iyileştirilmesidir. Küçükleştirme, boyutu olabildiğince azaltmak için tüm boşlukları, yeni satırları ve geliştirici yorumlarını kaldırır.

Minify JavaScript aşağıdaki Avantajları sağlar:

  • Dosya boyutunu küçültür.
  • Ayrıştırma, indirme ve yürütme süresini hızlandırır.
  • Yükleme ve sıkıştırma hızını arttırır.
  • Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi harici JavaScript öğelerini küçültemeyeceğinizi unutmayın.

Bu unsurlar puanınızı düşürür ancak kontrolünüz dışındadır.

En kullanışlı PageSpeed filtrelerinden biri, kullanıcıdan herhangi bir ek girdi olmadan JavaScript’i küçülten rewrite_javascript’tir.

.Htaccess dosyasına erişerek ve aşağıdaki satırı ona ekleyerek Mod sayfa hızını etkinleştirebilirsiniz:

ModPagespeed On

Ayrıca bu araç ile web siteniz için minify JavaScript işlemlerini yapabilirsiniz. JavaScript’i yapıştırabilir ve küçültebilirsiniz.
Ayrıca birden fazla JavaScript dosyası yükleyebilir ve bunları küçültülmüş bir dosyaya sıkıştırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Minify CSS WordPress

WordPress Minify Javascript

WordPress web sitenizi küçültme yoluyla daha hızlı hale getirmek için genel olarak kullanılan belirli eklentiler kullanabilirsiniz.

WordPress Minify Eklentileri:

  • JCH Optimize
  • W3 Total Cache
  • WP Super Minify
  • Fast Velocity Minify

Minify işlemi sırasında ne olur?

Temel olarak, küçültme işlemi bu tür metin dosyalarından geçer ve yalnızca insan tüketimi için amaçlanan herhangi bir şeyi kaldırır. Çünkü bundan sonra, dosyayı ayrıştırma makinesi dosyayı insan tarafından okunabilir hale getirmez.

WordPress küçültme işlemi, fazladan beyaz boşluk (boşluklar, yeni satırlar, sekmeler), yorumlar veya tarayıcının semantiğini arttırmadan dosyanın boyutunu artıran herhangi bir metni kaldırır.

Sonuçta HTML çıktısı, web siteniz tarafından kullanılan CSS dosyaları ve JS dosyaları ile birlikte ve eklentileri şöyle görünür:

Minify JavaScript

Bu karmaşık gibi gözükse de, aslında tüm anlamlar hala içindedir. Sadece büyüklüğünü azaltan gereksiz şeyleri ortadan kaldırmak için küçültülmüş durumda.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir