İNCE TÜYOLAR
Mürekkep lekesi elbiseden veya halıdan nasıl çıkarılır

Mürekkep lekesi elbiseden veya halıdan nasıl çıkarılır

Mürekkep lekesi elbisenizi veya halıyı gerçekten bozabilir

Çantanızda ya da Elbisenzin cebinizde, kalemden sızan mürekkep lekesi bu ipuçlarıyla kolayca çıkarılır.

Bu makalede, mürekkep lekelerini farklı kumaş türlerinden nasıl temizleyebileceğinizi açıklayacağız. Zaten muhtemelen sahip olduğunuz ürünleri kullanıyoruz. Yani paniğe gerek yok! Bu ipuçlarıyla berbat mürekkep lekesi, siz bilmeden gider!

Önemli

Mürekkep lekeleri çok inatçıdır ve agresif ürünler ile tedavi edilmesi gerekir. Söz konusu kumaşın lekenin çıkarılması sonucu renk atmasına neden olabileceğinden mi korkuyorsunuz? Öyleyse her zaman önce farkedilmeyen bir noktada biraz temizlik çözeltisini denemelisiniz. Kullanmak istediğiniz temizlik solüsyonuna bir pamuklu çubuk batırın ve kumaşa küçük bir miktar işlem yapın. Sonuç olarak kumaş soluyorsa, başka bir yöntem seçmekten daha iyi olur.

Elbiseler

Leke hala taze ve ıslak mı? Sonra hemen üzerine tuz serpin ve bir kağıt havlu ile dikkatlice kurulamalısınız. Tuz mürekkebi emecektir. Mürekkep bitene kadar bu işlemi tekrarlayın. Leke kumaşa çoktan geçmiş mi? Kıyafetinizi gece boyunca sütle dolu bir tabak içinde ıslanmaya bırakın. Ertesi gün çamaşır makinesinde çamaşırları yıkayın ve tekrar çıktığında mürekkep lekesi çıkacaktır. Daha inatçı lekeler için aseton içermeyen bir miktar oje sökücü kullanabilirsiniz. Pamuklu bir bez kullanarak bunu dikkatlice lekeye sürün ve çamaşırları çamaşır makinesinde yıkayın. Oje sökücü, masa gibi sert yüzeylerdeki lekelerle de iyi çalışır. Ayrıca oje sökücü yerine saf alkol kullanabilirsiniz.

Mantolar, halılar ve döşemeler

Çamaşır makinesine kolayca koyamayacağınız ürünler için saç spreyi kullanabilirsiniz. Saç spreyini mürekkep lekesinin üzerine püskürtün ve yumuşak bir bez kullanarak ovalayın. Saç spreyi sayesinde mürekkep lekelerini bu şekilde silebilirsiniz! Halılar için hazır solüsyon kullanabilirsiniz. Solüsyonu lekenin üzerine püskürtün ve eski bir bez veya kağıt havluyla temizleyin. Bunların hiçbirine sahip değil misin? Cam temizleyici de harika leke çıkarır!

Deri

Deriden yapılmış bir maddede mürekkep lekesi var mı? Yalnızca deri işlem görmüşse temizleyebilirsiniz. Üzerine biraz su sıçratarak bunu test edin. Su deriye geçiyor mu? O zaman tedavi edilmedi ve mürekkep lekelerini kendiniz kaldıramazsınız. Su yüzeyde kalıyor mu? Sonra deri işlenir ve temizleyebilirsiniz. Bunun için saç spreyi, tırnak cilası sökücü asetonsuz veya saf alkol kullanabilirsiniz. Daha sonra lekeye yağ veya deri kremi sürün, çünkü temizliği deriyi kurutabilir.

Leave your vote

0 points
Upvote Downvote

Bizi takip et

İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.


Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.