Using a Content Delivery Network (CDN)

Using a Content Delivery Network (CDN) Bir içerik dağıtım ağı, dünya genelinde birden fazla veri merkezinde bulunan büyük bir proxy sunucu sistemidir.

Using a Content Delivery Network (CDN) Kullanımı

CDN, içeriği sunucudan alır, içeriğin bulunabileceği kullanıcıya en yakın konumu bulur ve oraya taşır. Bu şekilde, bir kullanıcı web sitesine eriştiğinde, sunucuya erişemez. Bunun yerine kendisine daha yakın olan ve ona düşük gecikme süresi ve artan yükleme hızı ile daha iyi bağlantı sağlayan proxy erişir. CDN’ler ayrıca, aşırı miktarda trafiği de çekebilir. Bu da DDOS saldırılarına karşı, CDN’nin daha sonra filtreleyip kaldırabilecek altyapısı yoluyla trafiği hafifletip dağıtabileceği için yararlı olabilir.

Using a Content Delivery Network (CDN)

Content Delivery Network (CDN) aşağıdaki Avantajları sağlar:

  • Bant genişliği maliyetini azaltmak
  • Sayfa yükleme sürelerini iyileştirme
  • İçeriğin kullanılabilirliğini artırmak
  • Önbelleğe alma (derin önbellekleme)
  • Spam ve DDoS’ye karşı daha iyi koruma
  • Sunucu yükü dengeleme

İsterseniz web sitenizin yalnızca bir bölümünü bir CDN yöntemiyle optimize edebilirsiniz. Örneğin, web sitenizin JavaScript ve CSS’sini bir CDN üzerinden yüklemek isterseniz, bu web sitesini kullanarak bunu yapabilirsiniz. Burada dosyalarınıza göz atarak çok çeşitli JavaScript ve CSS arasından seçim yapabilir. Web sitenizde kullanacağınızı seçebilir ve maksimum performans için CDN URL’si aracılığıyla bunları ayrıştırabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Avoid CSS @import Kullanımı

Content Delivery Network (CDN) SEO Avantajı

CDN kullanımının dünya genelinde SEO açısından büyük faydası olduğunu bilmeniz gerekir. Ancak şunu iyi bilmeniz lazım; Kullandığınız CDN servisi bulunduğunuz ülke içinde olması gerekir. Bunun sebebi arama motorları sadece içeriğinizi değil, aynı zamanda sunucu ip kayıtlarınıda kontrol ediyor. Kısacası dosyalarınız yurtiçi bir serviste değilse bulunduğunuz ülkenin arama motorunda çıkma olasılığınız düşüktür. Buna WordPress jetpack servisi dahildir.